TIDSPLAN FOR J/Y DELTAGERNE I SPRINGCLINIC MED MARIA GRETZER OG BJÖRN CARLSSON 4. - 5. FEBRUAR 2017

 

TIDSPLAN Lørdag

 


8.45 Check ind for de nye ryttere


9.00 – 10.00 Velkomst & Morgenmad for alle ryttere og forældre /praktisk info om weekend


HUSK at Maria gerne vil have, at rytterne sidder samlet og ser første hold - naturligvis ikke dem, der rider. Dette for at I alle ser, hvad opgaven byder på. Der vil være tæpper at sidde med ☺

 

 

10.00 – 11.15 Gruppe 1
Cecilie Schack Lord
Karoline Vistesen Graversen
Simone Hansen Scherff
Emilie Weilsby

Emilie Aagaard (Hest 1)

 

Kl. 11.30 – 12.45 Gruppe 2
Josephine Bøgh
Anna Victoria Weilsby
Jessica Toelstang
Frederikke Strøm (hest 1)

 

Frokost fra 12.30 – 14.00

 

Kl. 13.45 – 15.00 Gruppe 3
Laura Baaring Kjærgaard
Frederikke Strøm (hest 2)
Emilie Mosegaard Christiansen
Anne Kathrine Koldborg Johansen

 

Kl. 15.15 – 16.30 Gruppe 4
Emilie Aagaard (Hest 2)
Sisse Mylin
Isabella Bach Hermann
Jessica Vinther Jensen

 

Kl. 16.45 – 18.00 Gruppe 5

Leonore Christiansen
Mie S Rasmussen
Sofie Rask Thomsen
Sia Freck Kolby
Peter Lykke Svendsen

 

AFTENSMAD SAMLET FOR ALLE RYTTERE OG FAMILIE kl. 18.30
 

TIDSPLAN Søndag


 

Kl. 8.15 Morgenmad starter


Kl. 9.00 – 9.45 TEORI ved Maria Gretzer for alle!


Kl. 9.45 – dem der ikke skal ride første hold bygger bane med Bjørn

 

 Kl. 10.00 – 11.00 Gruppe 1
Karoline Vistesen Graversen
Emilie Aagaard
Anne Kathrine Koldborg Johansen

 

Kl. 11.00 – 12.00 Gruppe 2
Frederikke Strøm (hest 1)
Peter Lykke Svendsen
Isabella Bach Hermann


Frokost fra 11.30 – 12.45

 

Kl. 12.45 – 13.45 Gruppe 3
Frederikke Strøm (hest 2)
Emilie Mosegaard Christiansen
Sofie Rask Thomsen

 

Kl. 13.45 – 14.45 Gruppe 4
Josephine Bøgh
Jessica Toelstang
Laura Baaring Kjærgaard

 

Kl. 14.45 – 15.45 Gruppe 5
Anna Weilsby
Sisse Mylin
Cecilie Schack Lord

 

Kort kaffepause kl. 15.45 – 16.00

 

Kl. 16.00 – 17.00
Emilie Weilsby
Simone Hansen Scherff
Sia Freck Kolby

 

Kl. 17.00 – 18.00
Mie S. Rasmussen
Leonore Christiansen
Jessica Vinther Jensen
 

 

 

 Liste over de heste, som rytterne rider på under denne clinic:

 

Cecilie Schack Lord Zatina f. 2004 Sort KWPN Hoppe e. Namelus R x Goodtimes. Avler i Holland

 

Karoline Vistesen Graversen Sir Edward f. 2001 Skimmel Holst Valllak e. Acobat II x Calando I Avler: Dr. Albrecht Wehr i Tyskland

 

Simone Hansen Scherff Carlisca  M f.  2008 Brun OLD Hoppe e. Cartani x Chello Avler: ZG Moeller Ege & Ile i Tyskland


Emilie Weilsby Quincy f. 2010 Rød Holst  e. Quirado x Cartani Avler: Sören von Rönne i Tyskland

 

Josephine Bøgh Diamanda Diadema f. 2009 Skimmel DWB hoppe e. Chelly Z x Carano  Avler: Sisse Holm-Thomsen og Kenneth Poulsen


Anna Victoria Weilsby Cosby f. 2008 Brun HOLST Vallak e. e. Cassaro x  Cassini I Avler: Eigil Overheu i Tyskland


Jessica Toelstang
Luigi f. 2005 OLD Brun Vallak e. efter Lamentos x Concetto. Avler: Martin Pundt i Tyskland


Frederikke Strøm (hest 1) Bredvig Crista f. 2010 Brun DWB Hoppe e. Cris Ask x Aston Avler: Fam. Gammelgaard Hansen

 

Frederikke Strøm (hest 2) Clevin VH f. 2011 Mørk skimmel DWB Vallak e. Clinton I x Candillo Avler: René og Lotte Heyde


Laura Baaring Kjærgaard Chili Cornet f. 2009 Skimmel DWB hoppe e. Cornet Obolensky x Diamant de Semilly. Avler: Carsten Carstensen


Emilie Mosegaard Christiansen: Serupgårds Tequila. f. 2005 Rød DWB hoppe e. Tiziano x Aston Avler: Heidi Sejersen


Anne Kathrine Koldborg Johansen Libak´s Castello f. 2011 Rød DWB Vallak e. Crelido x A´Kahn Z Avler: Berit Simonsen


Emilie Aagaard (Hest 1) Vigueur f. 2002 Rød KWPN Vallak e. (Guidam/Landwind 2) Avler i Holland

 

Emilie Aagaard:  (Hest 2) My Co-Pilot f. 2011 Skimmel OLD Vallak e. My Lord Carthago x Pilot. Avler: Gestüt Lewitz

 

Sisse Mylin: Heart Of Oak f. 2007 Skimmel SWB Vallak e. Heartbeat x Next Oak Opdrættet af Anna Elander i Sverige.


Jessica Vinther Jensen Daytona Love f . 2011 Brun HOLST Hoppe e. Cassito x Pershing Avler: Lene Ibsen

 

Leonore Christiansen Justin Beaber-EM f. 2010 DWB Skimmel Vallak e. Bøgegården's Graf's Stakkato x Candillo Avler: Peter A. Petersen


Mie S Rasmussen Umani f. 2001 Hollandsk Brun Hoppe e. French Buffetx Zep Avler i Holland


Sofie Rask Thomsen Vedette B M f. 2005 Brun Belgisk Warmblut Hoppe e. Sheyenne De Baugy x Orkaan Avler: Kurt Moyson De Heer


Sia Freck Kolby: Vinzenta M f. 2005 Skimmmel HOLST Hoppe e. Cntact me x Rheinsberg  Avler:Joerg Martensi Tyskland

 

Isabella Bach Hermann:  Leonidas f. 2009 OLD Skimmel Vallak e. Leonce x Silbersee Avler: Gaspar Guyla i Tyskland


Peter Lykke Svendsen: Nykildegårds Asti f. Brun Vallak e. Conto 4 x Loran. Avler :Familien Lykke Svendsen